Google Stadia Hakkında GeForce Now Bilgileri 2022

Henüz erken, ancak bulut oyun rekabeti ısınmaya başlıyor. Büyük oyuncular hızla pazara giriyor ancak ilk iki büyük balık Google Stadia ve GeForce Now oldu. Google Stadia, anahtarı çeviren ilk kişi olabilir, ancak GeForce Now, gök gürültüsünü çalabilir ve tercih edilen bulut oyun hizmeti olabilir mi?

Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır, ancak hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermek, özel oyun ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize bağlıdır. Google Stadia ve GeForce Now’ın derinlemesine karşılaştırması için okumaya devam edin!

Google Stadia vs GeForce Now: Grafikler ve performans
TV’de oynatılan Google Stadia
Bulut oyunlarının geleceğinin muhtemelen ana çizim noktası olan şeyle başlayalım: performans. Anlamsız teraflop karşılaştırmalarına girmeden, hem GeForce Now hem de Google Stadia, kişisel bir bilgisayarda eşleştirmek için oldukça pahalıya mal olacak üst düzey özellikler sunuyor. Ancak, göreve nasıl yaklaştıkları konusunda farklılık gösterirler.

Google Stadia Oyun Nasıl Oynanır?

Stadia, oyun akışını geliştirmek için tescilli Linux tabanlı teknolojiyi kullanırken, GeForce Now size buluttaki güçlü bir bilgisayara erişmenizi sağlar. Bu, genellikle GFN’nin desteklenen oyunları (en yeni AAA oyunları bile) en yüksek grafik ayarlarında çalıştırabileceği anlamına gelir. Premium üyelik için ödeme yapmak istiyorsanız, şu anda yalnızca birkaç oyun bunu desteklese de, ışın izleme teknolojisine sahip en son RTX grafiklerine de erişebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Nvidia RTX 2080 GPU’lu en iyi dizüstü bilgisayarlar

Ayrıca, ayarlarla uğraşarak GeForce Now, Overwatch gibi rekabetçi oyunlar için mükemmel olan 720p 120 fps’ye geçmenizi sağlar.

Yakalama, bir Nvidia Shield TV’niz yoksa akışın 1440p’de bitmesidir. Oturma odanızda büyük ekranlı bir 4K TV’de oynamayı planlıyorsanız, grafikler harika görünecek ancak daha düşük çözünürlük bazıları için fark edilebilir. Stadia’nın Pro üyeliği ise, internetiniz kaldırabiliyorsa 4K 60fps’de akış yapma özelliğine sahiptir.

GeForce Now ve Stadia Hakkında

Bununla birlikte, Stadia’da şu anda yalnızca bir avuç oyun gerçek 4K’yı destekliyor ve bunların çoğu 4K 30 fps ile sınırlı. Gerisi 4K’ya yükseltildi ve 120 fps tamamen masadan kaldırıldı.

Genel olarak, Stadia’daki oyunlar, PC standartlarına göre ortama daha yakın grafik ayarlarında çalışır ve bu da onları son nesil konsollarla daha uyumlu hale getirir. Google’ın kendi oyunlarını taşımayı ve optimize etmeyi geliştiricilere bırakma kararı, bu konuda ona zarar verdi. Elbette, Stadia’da lansman sırasında çoğu PC’de olduğundan çok daha iyi çalışan Cyberpunk 2077 gibi dikkate değer istisnalar var.

Günün sonunda performans her ikisine de eşit seviyeden daha fazladır ve sizin için en iyisini seçmek, oyun oynamayı planladığınız yere bağlıdır. GeForce Now, daha küçük bir PC ekranında oynamak için harika, ancak Stadia, oturma odasında çok daha büyük bir 4K TV’de oyun oynarken öne çıkıyor.

Fiyat için saf değer söz konusu olduğunda, biraz kafa karıştırıcı. GeForce Now, 2021’de premium abonelik fiyatını Stadia Pro ile aynı seviyeye yükseltti. Her ikisinin de ücretsiz seviyeleri vardır, ancak Stadia’da kendi oyunlarınızı getiremezsiniz ve tüm oyunları satın almanız (veya oynaması ücretsiz oyunlara bağlı kalmanız) gerekir.

Açıkçası, GeForce Now’ın ücretsiz hizmetinde de bazı uyarılar var, ilki sıra süreleri. Kütüphanenizdeki bir oyuna tıkladığınızda, oturumunuzu başlatmak için sırada beklemeniz gerekir. Bu bekleme, günün saatine bağlı olarak birkaç saniye veya birkaç dakika olabilir.

GeForce Now’ın premium aboneliği bu sorunları neredeyse tamamen ortadan kaldırır. Sırada öncelikli erişim elde edeceksiniz ve oyun oturumu süresi altı saate uzatıldı. Desteklenen oyunlarda Nvidia’nın en yeni ve en iyi RTX grafiklerine erişmenin de tek yolu budur. Hizmet için ödeme yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, Steam veya diğer pazaryerlerinden satın aldığınız oyunları oynayabilirsiniz, bu nedenle bu konuda başka bir maliyet yoktur.

Google Stadia, Stadia Pro ile işleri farklı yapıyor. Bu abonelik hizmeti ayda 9,99 ABD Doları tutarındadır ve 4K oyun, 5.1 surround ses ve hemen oynamak için küçük bir oyun kitaplığının kilidini açar. Her ay birkaç yeni oyun eklenir ve bunları talep ettiğinizde, aboneliğiniz devam ettiği sürece oynayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.